Obeležena godišnjica od počekta bombardovanja Srbije
Povodom 16. godišnjice od početka NATO bombardovanja Srbije, Udruženje „Akcija i pomoć“ je uz delegacije Grada Niša, vojske, policije, Srpsko-ruskog humanitarnog centra, rodbine poginulih i drugih organizacija položilo vence na spomenike stradalim građanima u centru Niša.
Iako je prošlo 16 dugih godina, u Srbiji ni danas ne postoji tačan i zvaničan podatak koliko imamo žrtava rata, koliko poginulih, a koliko ranjenih. – rekao je predsednik Udruženja „Akcija i pomoć“ Slađan Vučković. On je dodao da je i za Udruženje i za državu ovaj podatak veoma značajan jer bi tada država znala kome i na koji način treba pomoći.
Vesna Stefanović je Nišlijka koja je izgubila sestru Slađanu Stanković pre 16 godina. Slađana je kao medicinska sestra poginula u sanitetu sa ranjenicima. Kaže da je veoma tužna zbog toga što se niko osim na godišnjicu bombardovanja ne seti poginulih kao i da njihove porodice nisu naišle na razumevanje niti na pomoć države.
Primer za to je i Gita Jović, takođe medicinska sestra koja je ranjena od kasetne bombe ispred ambulante u kojoj je radila. Ona i danas živi na 14 spratu visoke zgrade, a tek krajem prošle godine je dobila arhitektonski prilaz i to uz pomoć Udruženja „Akcija i pomoć“. Do tada, čak deceniju i po živela je u kućnom pritvoru zbog 7 visokih stepenika na ulazu u zgradu, bezuspešno moleći čelnike grada da joj zamene stan za neki u prizemlju.
Na dašanji dan, 24. marta 1999. godine počelo je bombardovanje Srbije koje je trajalo 78 dana. Niš je prvi put bombardovan 25. marta, a Nišlije najviše pamte 7. maj kada je veliki broj ljudi poginuo u centru grada od kasetnih bombi, kao i 12. maj kada je bombarodovano naselje Duvanište, ali na sreću niko nije stradao. Udruženje „Akcija i pomoć“ i danas apeluje da Srbija potpiše Konvenciju o kasetnoj municiji kako bi država bila čista od ovih ubojnih sredstava, a građani sigurni.